۱۳۹۴/۱۲/۱۱

چراهاشمی ازستادانتخابات بازدیدنکرد/اگرنظامیان دخالت کرده بودند،نتیجه این نبود

روزنامه اعتماد با رحمانی فضلی وزیر کشور مصاحبه ای کرده است.

به گزارش لارستان نیوز به نقل از شهر خبر،گزارش این روزنامه را از مصاحبه می خوانید:وزیر کشور روحانی پیروزی قاطع اصلاح‌طلبان در تهران را به‌طور رسمی اعلام کرد و شاید به خاطر همین نتیجه قاطع است که در پاسخ به این سوال که در زمان شمارش آرا گاه با تاخیرهایی روبه رو بودیم و گاهی ساعت‌ها سکوت خبری بود، آیا در این مدت وزارت کشور تحت فشار نهادهای خاصی قرار گرفته است یا خیر، گفت: اگر قرار بود ما تحت فشار قرار بگیریم یا نهادی در نتیجه انتخابات دخالت کند قطعا این جنس نامزدهایی که در تهران به پیروزی رسیدند امروز به عنوان برنده اعلام نمی‌شدند.

وزیر کشور با خنده می‌گوید: اصولا من انسان فشار‌پذیری نیستم و اگر کسی فشاری روی من بیاورد حتما عکس خواسته آن را عمل خواهم کرد. رحمانی فضلی در تشریح این موضوع تاکید می‌کند: در این مدت هیچ فشاری روی ما وجود نداشت و ما انتخاباتی سالم و قانونی را برگزار کردیم و نتایج این موضوع را مشخص می‌کند. برخی می‌گویند چطور ٣٠ نفر از یک لیست یک جا اینگونه رای آورده‌اند؟ خب این مشخص است مردم اراده کردند و به یک لیست رای دادند. ما به عنوان صیانت‌کنندگان از آرای مردم دخالت هر نهاد و گروهی را در انتخابات و نتیجه رای مردم گناه می‌دانیم.

پیش از برگزاری انتخابات شائبه‌هایی در مورد دخالت برخی دستگاه‌ها وجود داشت، حتی بارها از من درباره دخالت نظامیان در موضوع انتخابات سوال شد. نتیجه انتخابات و نوع افرادی که انتخاب شدند مشخص می‌کند اگر نهادهایی در نتیجه دخالت کرده بودند یا فشاری از سوی آنها روی ما وجود داشت نباید این جنس افراد برنده انتخابات می‌شدند. نتیجه انتخابات سلامت انتخابات را ثابت می‌کند. وی افزود: خوشبختانه امسال انتخابات با آرامش و با شکوه برگزار شد و همه قانون را در همه مراحل رعایت کردند. همه جناح‌ها و شخصیت‌ها و حتی کسانی که رد‌صلاحیت شدند هم بر رعایت قانون تاکید داشتند.

دو نفر در حصر رای دادند

  رحمانی فضلی در پاسخ به این سوال که آیا سه نفری که در حصر به سر می‌برند، توانستند رای بدهند، گفت: دو نفر رای دادند، ولی یک نفر به خاطر اینکه ساعت رای‌گیری به پایان رسیده بود نتوانست رای دهد.

وزیر کشور در ادامه در پاسخ به سوالی درباره نفوذی خواندن راه‌یافتگان به مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ما همه کسانی را که در مسیر قانونی اقدام به مشارکت و حضور کردند محق می‌دانیم و آنها را برای رسیدن به اهداف‌شان در مسیر قانونی کمک می‌کنیم. اما اگر کسی به نفوذی بودن متهم است دستگاه‌های متولی باید آن را بررسی کنند.

وی درباره اینکه چرا آیت‌الله هاشمی از ستاد انتخابات کشور بازدید نکرد اظهار کرد: آیت‌الله هاشمی در مسیر حرکت خود از محل وزارت کشور می‌گذشتند و قصد داشتند به وزارت کشور بیایند اما من دلیلش را نمی‌دانم که چرا به وزارت کشور نیامدند. ما از حضور ایشان یا هر مسوول دیگر استقبال می‌کنیم اما دلیل نیامدن آیت‌الله هاشمی را باید از خود ایشان بپرسیم. وی همچنین درباره رای مردم به لیست امید در تهران گفت: مردم آمدند و با توجه به گفتمان و عملکرد داوطلبان به یک لیست رای دادند. بالاخره در تهران یک گفتمان پیروز شد. اکنون باید همه در خدمت مردم باشیم و نشان دهیم بلوغ سیاسی ما متوجه آرمان‌های انقلاب است نه مسائل سیاسی. وزیر کشور در پایان درباره شایعه جابه‌جایی استانداران نیز گفت: من حتی اگر شب انتخابات هم متوجه می‌شدم استانداران یا فرمانداران صلاحیت ندارند آنها را عزل می‌کردم. ما طی این روزها خیلی از مدیران را جابه‌جا کردیم پس این مساله زمان نمی‌شناسد. البته بنای ما این است که در شرایط خاص این کار را نکنیم، اگر لازم باشد این اتفاق می‌افتد.


منبع : روح الله رسولی
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۱۵۵۳
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید