بیشتر ...
           
۱۳۹۵/۰۲/۱۳

وقتی «مقاله سیاسی» یک طنز پرداز لاری «مقاله تاریخی» قالب می شود!

بررسی ها نشان می دهد که انتشار این مقاله بیش از آنکه جنبه ای تاریخی داشته باشد ادامه یک بازی سیاسی برای تشکیل استانی جدید با محوریت لارستان است و در زمان نگارش این مقاله وقایع پشت پرده دیگری در استان فارس در حال رخ دادن بوده که دامنه آن تا هرمزگان نیز کشیده شده است.

جلیل سلمان؛ داراب آنلاین؛ ماجرا از یک مقاله آغاز شده است که یکی از سایت های لارستان در اردیبهشت ماه سال 1393 آن را در خروجی خود قرار داد که این مقاله ظرف چند روز گذشته ذهن برخی از کاربران دارابی را در فضای مجازی به خود مشغول کرده و واکنش های مختلفی را نیز در پی داشته است.

مقاله مزبور تحت عنوان " لار و لارستانی ها و مهاجرت به هرمزگان" به قلم شاعر طنزپرداز لارستانی، راشد انصاری مشهور به خالو راشد نوشته شده و نویسنده آن تلاش نموده است تا نیمی از هرمزگان و بخش بزرگی از شهرستان داراب را اجزائی جدا شده از لارستان معرفی نماید(!) هر چند که در این راه توفیقی حاصل ننموده است.

بررسی های انجام شده نشان می دهد که این مقاله بیش از آنکه یک مقاله تاریخی و یا حتی اجتماعی باشد بنا به دلایلی کاملا آشکار، با اهداف سیاسی نگارش و منتشر شده است و نویسنده، ارکانی همچون؛ دین و مذهب، تاریخ و جغرافیا و البته جامعه شناسی و ادبیات سرزمینش را همچون ابزاری کاربردی در خدمت خود قرار داده تا به مقصود سیاسی مد نظر خویش و همکیشانش نزدیک تر شود.

تیتر این مقاله با مطالب درج شده در متن سنخیتی واقعی نداشته و نشان می دهد که نویسنده علیرغم شاعری و طنزپیشگی سهواً و یا عمداً مواردی را مطرح نموده که هر شخص تاریخ ناخوانده نیز با خواندن مطالب درج شده متوجه این موضوع خواهد شد که هدف از نگارش این مقاله در آن زمان، " تلاش برای همراه شدن با وقایع مربوط به ایجاد یک استان جدید در استان فارس با مرکزیت لارستان" بوده است و لاغیر، کما اینکه سایت خبری و پر بیننده « تابناک» در مهرماه سال 92 طی مقاله ای به موشکافی وقایع مد نظر پرداخته و به بررسی دلایل موافقان و مخالفانِ طرح اتصال استان فارس به دریا و جدا شدن بخشی از هرمزگان و الحاق آن به استان فارس نموده است.

راشد انصاری مقاله خود را این چنین آغاز می نماید؛ « نخست باید به عرض برسانم که نیمی از هرمزگان  و بخش بزرگی از شهرستان داراب و... اجزایی جدا شده از لارستان بزرگ هستند مانند بندرلنگه، بندرخمیر، بستک، زرین دشت(حاجی آباد داراب) تارم و فین و هنوز گویش این مناطق یا لاری، یا منشعب از لاری و یا دارای نشانه هایی روشن از گویش لاری است»

نخست ما نیز باید به عرض برسانیم که نویسنده این متن بر اساس چه اسناد و شواهدی بخش بزرگی از شهرستان داراب و زرین دشت را اجزایی جدا شده از لارستان دانسته اند زیرا زمانی می توانیم چنین ادعای بزرگی را مطرح نماییم که سرزمین های به اصطلاح جدا شده، از ابتدای شکل گیری و احداث متعلق به یک شهر و یا یک حوزه جغرافیایی خاص بوده و سپس بر اساس حوادث و وقایعی همچون تقسیمات کشوری از سرزمین مادری خویش جدا شده باشند.

تا آنجا که در اسناد قدیمی آمده است مناطقی همچون جویم در لارستان زیر مجموعه ای از همین خسویه کوچک 7000 ساله مان بوده اند که بعدها بواسطه زیاده خواهی برخی از دولت های وقت و مسئولان به شکلی ناعادلانه از قلمرو دارابگرد بریده شده اند و امروز نیز همین تلاش برای دست اندازی به این مناطق و نواحی دیگری همچون رودبال داراب ادامه دارد.

اشیاء یافت شده در مناطق مادوان و خسویه نشان می دهند که حدود 7000 سال پیش انسان هایی ساکن این دو سرزمین بی بدیل بوده اند، همان زمانی که هنوز بسیاری از شهرها و کشورهای جهان دارای جغرافیا و تاریخ نبوده اند، مردمان داراب اسناد ثبتی گِلین داشته اند.(موزه بریتانیا-اشتین-اشیاء کشف شده مادوان و خسویه).

هنر برجسته مردمان ساکن این دو منطقه که آبروی تاریخی ایران زمین هستند با طرحهایی همچون سواستیکا و چرخش زادمانی و با دارا بودن مهره های سنگی و سفالهای برجسته همراه بوده و کسانی همچون لوئی واندنبرگ و اشتین و دیگران آنها را از 3500 تا 5000 سال پیش از میلاد مسیح با سیلک دو کاشان و تمدن بکون همراه و همزاد آورده اند. دورانی که مهد تمدن ایران یعنی فارس در آن به عنوان بزرگترین و مهمترین مرکز تاریخی جهان خودنمایی می نماید.

دارابگرد اولین پایتخت سلسله ساسانیان

تا پیش از آغاز دوران اسلامی دارابگرد نه به عنوان یک روستا و یک قصبه بلکه به صورت یک استان مطرح و حاکمیت مطلق خود را در کشور بزرگ ایران تثبیت نمود و در اسناد تاریخی آمده که بنیانگزار این شهر داریوش بزرگ از شاهان هخامنشی بوده و مَقدِسی آورده است که شاهان ایران در دارابگرد می زیستند و ثعالبی در کتاب تاریخ خود، دارابگرد را محل اقامت اسرای یونانی ذکر کرده است.

دارابگرد در دوران بعد نیز توانست اهمیت و رونق خود را همچنان حفظ نماید تا آنجا که یکی از مراکز مهم دولت اشکانی بود و شخصیت مهمی همچون پیری، ارگبذی این سرزمین را در اختیار داشت. ارگبذ به شخصی اطلاق می شود که تاج پادشاهان ایران را در زمان تاجگذاری بر سر آنها می نهاد.(سعید نفیسی)

با برآمدن اردشیر بابکان و اقامت وی در دارابگرد این شهر به عنوان اولین پایتخت سلسله ساسانیان اهمیت دو چندان یافت چرا که وی از زمان نوجوانی برای آموزش علوم و فنون به دارابگرد فرستاده شد و بعد از مرگ « پیری» ، حاکم دارابگرد شد و سپس اقدام به گسترش قلمرو حکومت خود نمود.

دارابگرد ضرابخانه ای داشت که سکه های 9 پادشاه ساسانی و شاهان عرب در آن ضرب و مورد استفاده قرار می گرفت(موزه بریتانیا-سکه های کشف شده در دارابگرد) و در دوران اسلامی نیز تا مدت های مدیدی از این سکه ها برای گاهشماری در ایران استفاده می شد.

با آمدن اسلام، دارابگرد علاوه بر حفظ وجه ی نظامی خود، تجارت و صنعت فارس را در مشت خود گرفت و به عنوان بزرگترین مرکز داد و ستد ایران آن روز توانست اهمیت خود را همچنان حفظ نماید.

ابن خرداذبه در سال 231 هجری قمری، کرم، جهرم، نیریز، البستجان، الاندیان، جویم، تارم، فرج و طمستان را زیر مجموعه جغرافیایی دارابگرد آورده است.(المسالک، ص 46)

اصطخری در سال 340 هجری قمری، علاوه بر اینها، فسا را نیز اضافه نموده است.

در کتاب احسن التقاسیم اثر المَقدِسیّ البشاری(ترجمه منزوی-ص632)که تاریخ تالیف آنرا 375 هجری قمری می باشد آمده است: " «جویم» و نواحی اطراف آن زیر مجموعه ای از «خسو» بوده اند.

حال چگونه می شود که بخش هایی از زرین دشت سرفراز از لارستان جدا شده باشد؟

«مقدسی» در بخشِ خوره دارابگرد می نویسد:" و ناحیت خسو که شهرهای روبنج با روستای رستاق، فرج، تارم را دارد نیز از آنست.

همچنین لیستی از اقلیم های تحت حکومت دارابگرد را بدین شرح در کتاب خود می آورد:" طبستان-کردبان-کرم-یزدخواست-مشکانات-زم شهریار-گدروا-اوجین-ایگ-نیریز-خیار-مریزجان-ماذوان-خسو-روبنج-رستاق-فرج-تارم-جویم-اصطهبانات-برک و ازبراه که برخی از آنها حتی در ارجان قرار داشته اند و نشان از وسعت بی پایان دارابگرد می دهد.

هر چند که در بعضی از نقشه های جغرافیایی نه چندان قدیمی نیز وسعت جغرافیای داراب بیش از آنچه ذکر شده است، بوده و این نشان از اهمیت این شهر می دهد.

به عنوان مثال در نقشه 1787 میلادی، دارابگرد در حوزه فارس و جدای از لارستان و یا در نقشه سال 1811 میلادی(پینکرتون) علیرغم مستقل بودن حوزه لارستان از فارس، نام شهرستان داراب بر بلندای بخشهایی از استان فارس و جدای از آن منطقه خودنمایی می کند.

سر ویلیام اوزلی در سال 1811 میلادی، خسویه را در قلمرو دارابگرد آورده است.

بنابراین داراب شهری بنا شده توسط داریوش است و به نقلی تا سه سال در داراب ماند تا آنرا بنا نهاد و این موضوع نشان می دهد که خود نیز در آن اقامت دائم یا موقت داشته و یا خاندان خود را در این شهر گمارده است. مثل هربد داماد یزدگرد در دوران ساسانی و اسلامی، یا دحیه کلبی صحابه پیامبر مکرم اسلام(ع)،  یا ابراهیم مماران داماد ارسلانشاه، یا عموی شاه قاجار در دوران سفر اوژن فلاندن، یا همشیره محمد شاه قاجار در سفر کیت ادوارد ابوت(ابوث) و موارد بسیار دیگری که در این زمان اندک قابل اشاره نیستند.

مایه تعجب است که به زعم راشد انصاری ، در زمان سفر دلاواله ایتالیایی(1621-1622 میلادی) ، داراب شاه نشین ما که همواره نام استان را نیز با خود داشته است چگونه در برابر لارستان ایشان روستایی بیش نبوده در حالیکه « گیل سومز» یکصد و شش سال قبل  از دلاواله و در سال 1515 میلادی -یعنی پانصد سال پیش از این-هرگز دارابگرد را روستا ننوشته و در عوض چنین جمله ای برای داراب آورده است:

((این محل در گذشته بسیار آباد و پر رونق بوده است. ابراهیم بیگ به فرستاده پرتغالی ها گفته بود که عایدات این محل یکصدهزار کروزادو می باشد که نیمی به خود و نیم دیگر به شاه اسماعیل تعلق می گیرد. این سرزمین فوق العاده و استثنایی بود و در آنجا حیوانات اهلی پرورش داده می شد و باغات میوه کشت می گردید..." .این هیئت چند روز پی در پی در داراب اقامت می کنند و سپس به دارکان می روند.

 اما جالب تر اینکه دلاواله ایتالیایی یکصد و شش سال بعد و البته دو بار از داراب عبور می نماید که این نشان از امنیت راه دارابگرد می دهد.دلاواله در اولین سفر خود به شهر داراب آورده است:

(( به هر حال از دارابگرد، شهری که تا به امروز نام بنیانگزار خود داریوش را دارد ، عبور کردیم که اقامتگاه دائم شمس الدین خان حکمران این شهر و تعداد زیادی از قصبات مجاور است و تحت امر مستقیم شاه فرماندهی کل قشون ناحیه را دارد او را قزاق می نامند.))

بنابراین در پاسخ به جناب راشد انصاری همین سند از کتابی که وی بدان اشاره نموده کافیست زیرا ایشان در ادامه مقاله آورده اند:

" و در همین سالهای مورد نظرِ دلاواله شیراز و اصفهان هم بوده و مراکز حکومتی بوده اند، چه رسد به شهرهایی مانند داراب، فسا، جهرم، فیروزآباد، کازرون و ... که در برابر لار روستا محسوب می شدند...! """

و ما در نوشته دلاواله اثری از روستایی به نام داراب نمی بینیم و هر آنچه آمده است از بزرگی و عظمت شهر داراب است.

از اهمیت و امنیت داراب در دوران صفویه نیز همین بس که دلاواله می نویسد: (می دانستم ملا عنایت برادر دوست صمیمیم ملا زین الدین همان کسی که  تقویم نجومی دقیق و بی نقصی برای سال گذشته تنظیم کرده بود با خانواده اش در دارابگرد اقامت دارد... )

و قطعاً دوستان علاقمند به تاریخ جایگاه مهم این اشخاص را در دربار شاهان صفوی به خوبی درک می نمایند.

دلاواله به نکته مهم دیگری نیز اشاره می نماید که بسیار جالب توجه است. وی آورده است: ((برایمان خبر آوردند که شایع است پرتغالی ها عده ی زیادی از قزلباش ها را کشته و نقاط مختلفی از سواحل ایرانیان را به آتش کشیده اند، ظاهراً اهالی طارم چندان هم از این قضیه ناراحت نبوده اند، چون به عنوان رعایا و دوستداران خان لار که در حال حاضر مورد آزار و بدرفتاری قزلباش ها قرار گرفته اند هیچ علاقه ای به شاه ایران و منافع امپراطوری او ندارند))...! ................. این را کجای دلمان بگذاریم؟!

و صد البته صفحات کتاب سفرنامه شاردن، روزنامه های حبل المتین، وقایع اتفاقیه و بسیاری دیگر از این دست شاهدی بر ناامنی لار در برابر داراب بوده اند.

نویسنده کتاب جغرافیای تاریخی سیراف آورده است:" راه دیگری سیراف را به دارابگرد که یکی از دو شهر مهم فارس بود متصل می ساخت. این راه بنا به نوشته مقدسی به ترتیب دارابگرد را به شهرک های خسو، کرب، جویم ابی احمد، کاریان، بارآب، کران و سیراف متصل می ساخت و فاصله هر یک یک منزل بود. تامین امنیت راههایی که سیراف را بداخل خاک ایران متصل میساخت سخت مورد توجه بود بویژه در روزگار عضدالدوله دیلمی..."(جغرافیای تاریخی سیراف، ص 228)

هر چند که داراب در زمان های مشخصی زیر مجموعه ای از برخی شهرها قرار گرفته است اما پس از مدتی مجدداً استقلال و حاکمیت مطلق خود را به دست آورده که این موضوع از اهمیت چندانی برخوردار نیست زیرا با تغییر تقسیمات کشوری و تصمیمات حکومتهای وقت و بنا به دلایلی کاملا استراتژیک این وقایع رخ داده است.

گذشته از این اسناد تاریخی، بررسی های بیشتر نشان می دهد که انتشار این مقاله بیش از آنکه جنبه ای تاریخی داشته باشد ادامه یک بازی سیاسی برای تشکیل استانی جدید با محوریت لارستان است و در زمان نگارش این مقاله وقایع پشت پرده دیگری در استان فارس در حال رخ دادن بوده که دامنه آن تا هرمزگان نیز کشیده شده است. بنابراین برای دستیابی به علل انتشار آن باید وقایع گذشته را دنبال نماییم.


منبع : شکوه
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۱۷۸۹
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظرات
کاربر مهمان: اونموقع که داراب بوده ، لار اصلا وجود نداشته
      پاسخ :

نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

دیدگاه..
گفتگو..
           
تلخند ...
           
آمار بازدیدکنندگان

بازدید امروز ۱۷۰
تعداد بازدیدکنندگان دیروز ۱۲۴ نفر
تعداد بازدیدکنندگان امروز ۷۱ نفر
تعداد کاربران مهمان ۱ نفر
تعداد کاربران فعال ۰ نفر
----------------------------------------------
کل بازدیدکنندگان ۲۳۰۱۱۶ نفر
تعداد کاربران امروز نسبت به دیروز -۴۲%
    
کوهنوردان لارستان در «بهشت» داراب اردو زدند+ گزارش تصویری
  
ورود رسمی دکتر زندوی به عرصه انتخابات
  
"این هواپیما سمبل قدرت آمریکا است" + تصاویر
  
تصاویری از یک آرایشگاه مردانه در تهران
  
کاخ مادر امیر قطر، مقر داعش شد! + تصاویر
  
همه چیز درباره هلی کوپتر مخصوص اوباما (عکس)
  
عکس "صمیمی" رضا صادقی با همسر و دخترش در فضای مجازی
  
عکس/ شوخی خوش‌مزه انصاری‌فرد با کی‌روش
  
بارش باران در خنج + تصاویر
  
تصاویری از تشییع و خاکسپاری دو شهید گمنام در دارالاولیا بیرم
  
گزارش تصویری از روستای کهنه جدید و قدیم اوز
  
تصاویرى از گل هاى روئیده در دامان طبیعت اوز

چندرسانه ای
    
منزلت زنان مرهون اندیشه های امام خمینی (ره) است
  
ایام اعتکاف زمانی مناسب برای آمرزش گناهان است
  
۵ مسجد در شهرستان قشم میزبان معتکفین است
  
جشنواره قرآنی جوان در جاسک برگزار می شود
  
اعلام نتایج سومین دوره ی انتخابات شورای هیئات مذهبی در هرمزگان
  
برگزاری جلسه برنامه ریزی طرح اوقات فراغت در حوزه هنری استان هرمزگان
  
همایش رهپویان سیره نبوی در جاسک برگزار شد
  
مکتب اسلام مکتب شادی و سرور است
  
برگزاری جلسه پرسش و پاسخ پیرامون احکام در جاسک
  
انتشار کتاب "چادر گل اناری" درهرمزگان
  
آغاز ساخت خانه عالم در پارسیان
  
نتایج اجماع مورد قبول کاندیدا یا مردم...؟
  
وام، مساله اصلی بانک‌های گراش
  
عکس/ اولین نماینده لاری در مجلس شورای ملی
  
آبونمان اشکنه پیاز ۳۵۰ هزار تومان + عکس

پربیننده ترین خبرها