۱۳۹۳/۰۹/۱۵

کامل شدن محاصره موصل با مدیریت ایران/ ۸ حمله موثر نیروی هوایی ایران علیه مواضع داعش

اخبار موثق در این خصوص حکایت از آن دارد که این عملیات ها با عملیات بزرگ ارتش و نیروهای مردمی عراق در مناطق جلولا و سعدیه هم زمان بوده است و در نتیجه این عملیات مناطقی به مساحت حدود ۵۰۰ کیلومتر مربع آزاد شده است.به این ترتیب حلقه محاصره شهر موصل در حال تنگ تر شدن است.

لارستان نیوز به نقل از سرویس سیاسی «فردا»: چندی پیش بود که   سخنگوی وزارت دفاع آمریکا درباره مقابله ایران با داعش در عراق، سخنانی را به زبان آورد و خبر از حملات منسجم ایران به مواضع تکفیری ها در عراق داد.   بنا بر اعلام پنتاگون، ایران حملاتی هوایی ‌علیه مواضع داعش در شرق عراق انجام داده است.   سخنگوی پنتاگون گفته، این احتمالاً نخستین باری است که ایران هواپیماهای سرنشین‌‌دار خود را از ‌خاک خویش برای مقابله با داعش به عراق اعزام کرده است. وی تأکید کرده، این حملات هوایی و همچنین دیگر اقدامات نظامی ایران،‌ با آمریکا هماهنگ نشده است.

در این خصوص روزنامه «لس آنجلس تایمز» جزئیات بیشتری از این موضوع را منتشر کرد و نوشت که حملات هوایی ایران علیه داعش، در بیرون راندن تروریست‌ها از دو شهر عراق موثر بوده است.به نوشته این روزنامه،  ‌حملات مذکور عمدتاً توسط جت‌های جنگنده «اف 4» ایران انجام گرفته ‌و به گفته منابع مطلع، چهار فروند از این جنگنده‌ها ماه گذشته در عملیاتی که برای بیرون راندن داعش از دو شهر سعدیه و جلوله در 20 مایلی مرز ایران انجام گرفت، شرکت داشته‌اند.

«لس آنجلس تایمز»افزوده است که ایران منطقه مذکور را به نوعی منطقه حائل در نزدیکی مرز خود می‌داند و وجود هیچ گونه تهدیدی علیه خود در این منطقه حائل را تحمل نمی‌کند.

به موازات انتشار این اخباردر رسانه های خارجی، پایگاه مطالعاتی   «ایران هسته ای» نیز با تایید این اخبار تاکید کرده است که ایران عملیات خود علیه داعش را در خاک عراق گسترش داده است.

بنا بر گفته یک منبع  مطلع در تهران، عملیاتهای تحت فرماندهی ایران علیه داعش در عراق، گسترش قابل توجهی پیدا کرده و این امر از جمله شامل عملیات های هوایی هم می شود.رسانه های غربی در روزهای گذشته اخباری منتشر کرده اند مبنی بر اینکه بمب افکن های ایرانی در هفته گذشته حداقل 8 حمله بسیار موثر علیه مواضع داعش انجام داده اند.

اخبار موثق در این خصوص  حکایت از آن دارد که این عملیات ها با عملیات بزرگ ارتش و نیروهای مردمی عراق در مناطق جلولا و سعدیه هم زمان بوده است و در نتیجه این عملیات مناطقی به مساحت حدود 500 کیلومتر مربع آزاد شده است.به این ترتیب حلقه محاصره شهر موصل در حال تنگ تر شدن است.

گسترش عملیات های نظامی مشترک ایران و عراق علیه داعش در حالی انجام می شود که دولت امریکا عملا حملات ادعایی خود علیه داعش را به طور کامل متوقف کرده است.منابع نظامی در ایران می گویند وضعیت در واقع از این هم بدتر است و امریکا نه تنها حمله ای علیه داعش انجام نمی دهد بلکه در حال انتقال تجهیزات و سلاح برای داعش است.رهبر معظم انقلاب اسلامی هفته گذشته در یک سخنرانی عمومی تاکید کردند که این اتفاق حداقل 5 بار فقط در یک منطقه خاص رخ داده است.

با این حال، اطلاعات موجود نشان می دهد کمک های امریکا هم چندان موثر نیست و داعش در عراق در حال مضمحل شدن است.هم اکنون داعش کمتر از 30 درصد مناطقی را در اختیار دارد که در ماه های گذشته تصرف کرده بود.

منابع مطلع در تهران می گویند مدتی است کردها و اهل سنت نیز در برنامه های عملیاتی طراحی شده از سوی ایران در عراق نقش های جدی پذیرفته اند و در عراق یک نبرد ملی علیه داعش به راه افتاده است.
کارشناسان راهبردی در تهران عقیده دارند این امر بدون تردید مذاکرات هسته ای را تحت تاثیر قرار خواهد داد چرا که امریکا اکنون به طور کامل دریافته نظم آینده منطقه در گرو عملیات های  ایران علیه  داعش است و به همین دلیل بعید است در دقیقه 90 علاقه ای به شکست مذاکرات از خود نشان بدهند.


منبع : روابط عمومی
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۲۳۸۵
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید